Произвођачи малине траже од хладњачара и откупљивача да што пре изнесу пројекцију цене новог рода, како би знали са чим располажу у предстојећој сезони
Председник Удружења „Виламет“, Милета Пилчевић, каже за Агроклуб да би реална почетна цена овогодишњег рода малине морала да буде од 350 до 400 динара по килограму.
„Хладњачари и откупљивачи сматрају да цена треба да се зна тек када се малина обере. Понашају се као да ми зависимо од њих, а не они од нас. Већ две године радимо у минусу, против себе, зато желимо што пре да знамо пројекцију цене, да видимо да ли уопште да улазимо у нову сезону“, изричит је Пилчевић.
Како истиче, произвођачи су се надали да ће оквирна цена за нови род бити изнета на другом састанку Радне групе за унапређење производње и тржишта јагодастог воћа у Србији, одржаном 17. јануара.

„То се није десило, а произвођачи су у сталној неизвесности. Сви рокови које смо дали су истекли, не обазиру се на наше позиве. Следећи састанак Радне групе би требао да буде средином фебруара и то је крајни рок да нам кажу на шта можемо да рачунамо када је реч о новом роду.“
Очекују 350 до 400 дин/кг
Пилчевић наводи да произвођачи више немају воље нити стрпљења да чекају.
„Изгубили су мотивацију и жељу за рад, малињаци су у лошој кондицији због прошлогодишњих производних услова. Реална почетна цена новог рода мора бити од 350 до 400 динара по килограму, а остало нека одреди тржиште“, каже наш саговорник.
Он подсећа да је на прошлом састанку Радне групе министар пољопривреде Александар Мартиновић апеловао на откупљиваче да произвођачима доплате до минимум 300 динара по килограму за малине рода 2024. године. Подсетимо, иако су захтевали, произвођачи малине прошле године нису успели да се изборе за вишу цену, те је она била 250 динара по килограму.
„Тражили смо доплату од 50 динара, министар је апеловао на то, јер према извозним и увозним папирима има могућности за то. Међутим, нико није доплатио тих 50 динара, нешто симболично је доплаћено, неко је доплатио 10 динара по килограму.“
Спремни за нове протесте
Наш саговорник на крају разговора истиче да су произвођачи спремни и за протесте, као и прошле године, уколико њихови апели не уроде плодом.
„Уместо да буде на првом месту, произвођач је код нас на дну. Тако више неће моћи“, закључује он.