Копаоник бизнис форум, 32. по реду, почео је данас презентовањем Специјализоване изложбе „ЕXPO 2027“.
На презентацији је речено да је до сада учешће на „ЕXПО 2027“ потврдило око 70 земаља, а да се до средине ове године очекује да ће тај број премашити 100.
Директор предузећа „ЕXПО 2027“ Душан Боровчанин рекао је да ће укупна капитална улагања у ЕXПО износити 1,3 милијарде евра, додајући да ће држава тај новац повратити само од туризма.
Тврди да ће Србија само од милион странаца који у време ЕXПО изложбе проведу бар три ноћи и потроше укупно 500 евра имати приход од милијарду и по евра.
Боровчанин је рекао да се очекује да ће ову изложбу посетити бар четири милиона људи.
Овогодишњи Копаоник бизнис форум окупиће око 1.600 учесника од чега ће нешто више од 220 бити учесници панела. Тема овогодишњег форума је „Србија 2027: Тежећи економији са високим приносима“.
Првог дана форума, осим презентације „ЕXПО 2027“, очекује се обраћање домаћих академичара и иностраних економских аналитичарима у вези са прогнозама економске активности на Западном Балкану и резултатима економске активности у Србији.
Првог дана форума биће представљен и извештај Индекса корпоративне репутације, а дан ће бити завршен разговором са председником МК Групе Александром Костићем.
Други дан Копаоник бизнис форума почеће обраћањима гувернера Јоргованке Табаковић и министра финансија Синише Малог, а потом ће панелисти анализирати утицај ратова и трговинских сукоба на Западни Балкан.

Тог дана панелисти ће говорити и о вештачкој интелигенцији, проблемима тржишта рада, регионалној економској сарадњи, индустрији 4.0, инфраструктури, осигурању, условима економске кризе, као и изазовима привреде Србије посматрано из угла инвеститора.
Дан ће се завршити разговором са специјалним гостом форума Ге Јуном, председником ТОЈОY групе, највеће кинеске платформе за иновативна стартап предузећа.
Трећи дан Копаоник бизнис форума биће отворен разговором са професором Њујоршког централног универзитета Бранком Милановићем.
Тог дана неке од тема биће енергетска транзиција, логистика, дигитализација, примена вештачке интелигенције у јавном сервису, образовање за високо приносну економију, циркуларна економија…
Ове године на Копаоник бизнис форуму један панел биће посвећен пројекту Јадар, о којем ће говорити пет професора са универзитета.
Дан ће бити завршен разговором са селектором кошаркашке репрезентације Светославом Пешићем који ће говорити о томе како се гради тим и тимски успех.

Последњег дана форума, 5. марта, разговараће се о модерном задужбинарству у Србији, младима, генерацији З, здравственом сектору.
На форуму ће укупно бити одржано 38 панела, три пленарне сесије, четири специјална догађаја и три обраћања гостију.